Sdílet tuto stránku

Matěj Koudelka – kajakář na divoké vodě

Voda byla v jeho rodině jakousi stálicí – na podzim roku 92 poprvé sjel Sázavská Stvořidla, i když se narodil až v lednu roku 1993. Po začátcích na otevřenkách se pod vedením táty a kolektivu v Jabloneckém oddíle TJ Delfín začal věnovat slalomu spolu se svojí sestrou. Oběma však chyběl smysl pro soutěživost, naopak se od rodičů naučili vášni pro cestování a objevování.
Když ho táta v jeho 17 letech přestal na vodě stíhat, přišlo období intenzivních výprav na obtížné Alpské toky. Jakási náhoda přinesla v roce 2013 nabídku, která se neodmítá – Česká expedice na jednu z posvátných zdrojnic Karnálí a Gangy, řeku Thule Beri, již jasně určila směr jeho sportovního směřování.
Další sezóny v Alpách (s odbočkami například na Balkán a do Skandinávie) Matěje zanesly k jeho nejúspěšnější sezóně. V roce 2016 absolvoval výpravu na řeky Kyrgyzstánu, pod vedením hvězd tohoto sportu a zároveň se rozhodl poprvé zúčastnit MS ve splouvání extrémní divoké vody v Rakouském Oetzu.
Na kontě má stovky řek, dvě mezinárodní expedice, první účast na MS a mnoho hodin výuky začínajících vodáků. Nejvíce však stále miluje řeky ve svém domově, na pomezí Jizerek a Krkonoš, které zná jak své boty. Jeho další cíle jsou rozesety po celém světě a má jedno přání – rád by věděl, kolikrát už splul svůj „homerun“ – Mumlavu přes soutok do Jizery přes Ostrov hrůzy.

Sdílet »

Dech hor na Facebooku

Film Dech hor